Badanie HYGIA sugeruje, że najlepszą porą na przyjmowanie leków na nadciśnienie jest wieczór, a nie wcale godziny poranne, tak jak to robi większość ludzi.
Ciśnienie tętnicze wykazuje znaczną zmienność dobową, U większości osób obserwuje się poranny jego wzrost a kiedy idziemy spać, ciśnienie spada o 10-20%. Ale nie u wszystkich. Niekiedy spadek nocny jest zredukowany (non-dipper) lub nawet ciśnienie w nocy w czasie snu rośnie (riser). Takie sytuacje stanowią czynnik ryzyka przerostu lewej komory, albuminurii, choroby naczyń mózgowych, zastoinowej niewydolności serca, otępienia naczyniowego i zawału mięśnia sercowego.
Kilka badań zasugerowało, że to jak ciśnienie zachowuje się w nocy może lepiej świadczyć o zagrożeniach zdrowotnych niż ciśnienie w ciągu dnia, zaś o zagrożeniu zawałem i udarem najtrafniej mówi średnie skurczowe ciśnienie krwi podczas snu.
W badaniu HYGA losowo podzielono 19 084 dorosłych na dwie grupy: pierwsza przyjmowania leki na nadciśnienie rano, druga przyjmowała je przed snem. Obserwacja trwała 6 lat. Analiza wyników wykazała, że przyjmowanie leków na noc, w porównaniu z przyjmowaniem rano, może zmniejszyć ryzyko:
śmierci z powodu chorób serca lub naczyń o 66%
udaru mózgu o 49%
zawału serca o 44%
niewydolności serca o 42%
rewaskularyzacji wieńcowej o 40%
Ramón C Hermida, Juan J Crespo, Manuel Domínguez-Sardiña, Alfonso Otero, Ana Moyá, María T Ríos, Elvira Sineiro, María C Castiñeira, Pedro A Callejas, Lorenzo Pousa, José L Salgado, Carmen Durán, Juan J Sánchez, José R Fernández, Artemio Mojón, Diana E Ayala, Hygia Project Investigators, Bedtime hypertension treatment improves cardiovascular risk reduction: the Hygia Chronotherapy Trial, European Heart Journal, , ehz754,