Bakterie żyjące w nas moga rządzić naszym apetytem?

Czy nasze jelitowe bakterie każą nam jeść to, co one lubią?

Hipoteza rewolucyjna… aż trudno w nią uwierzyć. Kto wie, być może, mikroflora zamieszkująca jelita, jest w stanie wysyłać sygnały za pomocą nerwu błędnego do mózgu.Takie, które wywołują zaburzenia nastroju i skłaniające ludzi do jedzenia, tego, czego określone mikroby potrzebują. Niestety, bez względu na to, czy jest to dobre dla nas, czy nie.
To brzmi jak science fiction, ale poczekajmy na więcej badań.

 

„Bakterie w jelicie są manipulantami,” twierdzi współautor badania sponsorowanego m.in. przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA, doktor Carlo Maley, szef Centrum Badań nad Ewolucją i Rakiem na Uniwersytecie w San Francisco.
.
Po przeanalizowaniu badań dotyczących związków zamieszkującej w nas mikrobioty z naszymi upodobaniami żywieniowymi, naukowcy stwierdzili, że niektóre mikroorganizmy wpływają na to, na co mamy aktualnie ochotę, ponieważ są całkowicie uzależnione od tego,co my zjadamy. Po to by przeżyć i się rozmnożyć, zwiększają apetyt na jedzenie, które im w tym sprzyja.
.
Na przykład, bakteria Prevotella najlepiej się rozwija, jeśli preferujemy dietę bogatą w węglowodany ale z mniejszą ilością prebiotyków, podczas gdy prebiotyczny błonnik zapewnia przewagę przeciwstawnych bifidobakterii.
.
Mikroby w naszych jelitach walczą nieustannie z konkurencją i jest to bitwa o przetrwanie. To, co zjadamy, decyduje o tym , która strona wygra.
Nerw błędny pełni centralną rolę w nerwowej komunikacji łączącej 100 milionów komórek nerwowych rozmieszczonych w przewodzie pokarmowym z podstawą mózgu.
Naukowcy przeprowadzający badanie dodają też: nerwy jelitowe reagują na obecność określonych bakterii, jak również na różne ich metabolity .
.
Jeśli nie możemy się oprzeć słodyczom i przetworzonym węglowodanom, to im częściej będziemy po nie sięgać, tym więcej będzie nas zasiedlało bakterii dla których są pokarmem. A one z kolei będą kazać nam jeść jeszcze więcej takich rzeczy.
.
Dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych może być więc częściowo kwestią tłumienia sygnałów bakterii, które pochodzą z jelit.
.
Ale jest dobra wiadomość. Zastosowanie prebiotyków, probiotyków mogą zmienić skład naszych mieszkańców.
.
BioEssays. Published online August 7, 2014. Is eating behavior manipulated by the gastrointestinal microbiota? Evolutionary pressures and potential mechanisms, Joe Alcock, Carlo C. Maley andC. Athena Aktipis

One Response to Bakterie żyjące w nas moga rządzić naszym apetytem?

  1. Olga Puk napisał(a):

    Bardzo jest pani dokladna i ogromnie przekonujaca, serdecznie dziekuje z wszystkie informacje bede sie cieszyc z kazdego nowego opubikowanego artykulu, ksiazke kupie warto
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.