Mity kontra fakty

Czyli medycyna prewencyjna w świetle najnowszych badań

lek. Katarzyna Świątkowska

czy zielonkawy katar to zawsze problem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Mit

Żółta lub zielonkawa wydzielina świadczy o bakteryjnym powikłaniu.

Nie.

Wydzielina z nosa zmienia  skład w przebiegu zakażenia. W pierwszej jest  wodnista, przezroczysta. Potem kolor zmienia się na żółty i zielony (staje się ropna), co odzwierciedla nasilenie reakcji zapalnej, a nie powikłanie zakażeniem bakteryjnym. Zielony lub żółty kolor wydzieliny z nosa lub plwociny  jest przede wszystkim związany z naciekiem komórek naszego ciała, które (neutrofile i aktywowane monocyty) zawierają ziarnistości z barwnikiem i one zmieniają kolor kataru czy plwociny  (82). Pojawienie się ropnej plwociny nie jest równoznaczne z nadkażeniem bakteryjnym (83).

Katarzyna

Katarzyna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zostaw komentarz

Katarzyna Świątkowska

lekarz medycyny

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim.
Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko.
Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową.