Mity kontra fakty

Czyli medycyna prewencyjna w świetle najnowszych badań

lek. Katarzyna Świątkowska

FDA 9 lipca wzmacnia ostrzeżenie dotyczące leków z grupy NLPZ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Amerykańska  Agencja Żywności i Leków – US Food and Drug Administration (FDA)  9 lipca 2015 roku wzmocniła  ostrzeżenie, o tym że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Po dokonaniu kompleksowej analizy  nowych informacji o bezpieczeństwie, FDA zażądała umieszczenia specjalnych ostrzeżeń  na opakowaniach wszystkich leków z grupy  NLPZ na receptę i sprzedawanych bez recepty ( z wyłączeniem aspiryny)  podkreślających fakt istnienia zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Zaktualizowane etykiety mają  zawierać następujące informacje:

-Ryzyko zawału serca lub udaru mózgu może się zwiększać już w pierwszych tygodniach stosowania NLPZ i wzrastać wraz z dłuższym ich stosowaniem i wraz ze wzrostem przyjmowanej dawki

– Aktualne dostępne dane nie pozwalają na to, aby określić, czy ryzyko jest większe lub niższe dla jednego NLPZ porównaniu z innym.

– Wiele badań wykazało że zarówno pacjenci z chorobą serca czy mający czynniki ryzyka jej wystąpienia , jaki  wolni od nich, są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

– Wzrost  ryzyka zawału serca lub udaru mózgu po NLPZ jest wyższy u pacjentów z istniejącymi chorobami serca lub czynnikami ryzyka.

-Pacjenci po zawale serca przyjmujący leki z grupy NLPZ są  bardziej narażeni na śmierć w ciągu pierwszego  roku po przebyciu zawału w porównaniu z tymi, którzy nie sięgają po NLPZ

-Pacjenci stosujący  NLPZ mają zwiększone ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

 

http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm451800.htm

Katarzyna

Katarzyna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zostaw komentarz

Katarzyna Świątkowska

lekarz medycyny

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim.
Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko.
Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową.