lek. med. Katarzyna Świątkowska

3 Responses to lek. med. Katarzyna Świątkowska

 1. Ania pisze:

  Witam Pani Doktor,

  Mam bardzo ważne pytanie i potrzebuję porady opini spec.

  Co Pani sądzi na temat szczepiania się przed wyjazdem do Kenii lub czy może Pani odradza te rejony?

  Jestem przeciwna szczepionkom, wiem ,że jest tam duże ryzyko chorób i mam bardzo duże obawy chciałąbym posłuchać porady specjalisty np. pani w tym temacie.

  • Katarzyna pisze:

   witam 🙂 i dziękuję za zaufanie. Ja, osobiście, posłuchałabym rady specjalisty od chorób tropikalnych. I bym się zaszczepiła. Temat szczepionek nie jest łatwy… moim zdaniem … z jednej strony- dzięki nim uwolniliśmy ludzkość od wielu chorób. Bezsprzecznie i ci mówią, że jest inaczej, to raczej nie znają tematu. W Polsce- dobrym przykładem jest kwestia WZW typu B. Ale i wielu innych . Z drugiej strony- i to jest moja osobista opinia- niektóre ( jest ich MNIEJSZOŚĆ) szczepionki są mocno promowane przez producentów… a hm…ja (osobiście) niektórych nie zaleciłabym ich moim bliskim, ani nikomu innemu. Z trzeciej 😉 strony … mało jest wiarygodnych badań na świecie , które mogłyby pomóc rozstrzygnąć tę gorącą kwestię… bo zawsze chodzi o bilans zysków i ewentualnych strat. Moim zdaniem- tego za bardzo się sie bada. I czwarta strona;-) Odpowiedzialność za najbliższych. Jeśli nie zaszczepimy syna przeciwko śwince a on potem zachoruje i w wyniku powikłań (wcale nie rzadkich) stanie się niepłodny – to co mu powiemy jako rodzice? Albo dziecko “załapie” wirusa WZW typu B ( w szpitalu, u fryzjera, w salonie tatuażu) bo my poczytaliśmy kiedyś o szkodliwości szczepień……………………………………………………. pozdrawiam i życzę wspaniałej wyprawy 🙂

 2. człek z lasu pisze:

  Pani Doktor, fajny artykuł. Może warto (nie budząc demonów) wspomnieć historię prof. Hilarego Koprowskiego, który szczepionkami ograniczył polio w Polsce w latach 50-tych? Bez polityki i budzenia emocji oczywiście : ) Kłaniam się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.