Mity kontra fakty

Czyli medycyna prewencyjna w świetle najnowszych badań

lek. Katarzyna Świątkowska

MUSZĘ przyjąć antybiotyk bo mam ZAPALENIE OSKRZELI ?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

MUSZĘ przyjąć antybiotyk bo  mam ZAPALENIE OSKRZELI?

Najczęściej przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli ( a już w szczególności u dzieci, które na to chorują najczęściej), są wirusy (59-60) na które antybiotyki w ogóle nie działają. Przeciętnie  co 20 dorosłemu

w  ciągu roku przytrafia się zapalenie oskrzeli. Dominującym objawem jest kaszel. Może być  i suchy i z odkrztuszaniem wydzieliny., Różnicowanie w początkowym okresie z przeziębieniem jest dość trudne (61). Wszystko trwa nie dłużej niż 3 tygodnie, i w tym czasie lekarz w czasie osłuchiwania pacjenta może usłyszeć różne rzeczy (furczenia, świsty, grube rzężenia) (62-64)

Niekiedy, szczególnie przy kaszlu przedłużającym się być wskazany antybiotyk. Czasem trzeba wykluczyć astmę (65) , refluks czy inne choroby.

Mit

Gdy kaszel trwa dłużej niż tydzień to trzeba  antybiotyk. A kiedy pierwszy nie działa, trzeba wrócić  za  cztery lub pięć dni po inny.

Nie.

Kaszel w ostrym zapaleniu oskrzeli trwa średnio 18 dni, bez względu na to co robisz, stwierdzono po analizie 19 badań obserwacyjnych (66). (Oczywiście, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. To znaczy, dać się zbadać). W innym badaniu 2672 chorych na ostre zapalenie oskrzeli  stwierdzono, że u 90% dzieci kaszel ustępuje przed upływem 25 dni (67).

Poinfekcyjna nadreaktywność uszkodzonych przez drobnoustroje struktur oskrzeli stopniowo ustępuje, może utrzymywać się przez trzy tygodnie lub dłużej. Kaszel po infekcji może się pojawiać samoistnie lub w odpowiedzi na zimne, ciepłe, wilgotne lub zanieczyszczone powietrze.

Katarzyna

Katarzyna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zostaw komentarz

Katarzyna Świątkowska

lekarz medycyny

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim.
Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko.
Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową.