Mity kontra fakty

Czyli medycyna prewencyjna w świetle najnowszych badań

lek. Katarzyna Świątkowska

Nowe badanie mówi, że leki „na nadciśnienie” lepiej przyjmować na noc

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Badanie HYGIA sugeruje, że najlepszą porą na przyjmowanie leków na nadciśnienie jest wieczór, a nie wcale godziny poranne, tak jak to robi większość ludzi.

Ciśnienie tętnicze wykazuje znaczną zmienność dobową, U większości osób obserwuje się poranny jego wzrost a kiedy idziemy spać, ciśnienie spada o 10-20%. Ale nie u wszystkich. Niekiedy spadek nocny jest zredukowany (non-dipper) lub nawet ciśnienie w nocy w czasie snu rośnie (riser). Takie sytuacje stanowią czynnik ryzyka przerostu lewej komory, albuminurii, choroby naczyń mózgowych, zastoinowej niewydolności serca, otępienia naczyniowego i zawału mięśnia sercowego.

Kilka badań zasugerowało, że to jak ciśnienie zachowuje się  w nocy może lepiej świadczyć  o zagrożeniach zdrowotnych  niż ciśnienie  w ciągu dnia, zaś o zagrożeniu zawałem i udarem najtrafniej mówi średnie skurczowe ciśnienie krwi podczas snu.

W badaniu HYGA losowo podzielono  19 084 dorosłych na dwie  grupy: pierwsza  przyjmowania leki na nadciśnienie rano, druga przyjmowała je przed snem.  Obserwacja trwała  6 lat. Analiza wyników wykazała, że przyjmowanie leków na noc, w porównaniu z przyjmowaniem rano, może zmniejszyć ryzyko:

śmierci z powodu chorób serca lub naczyń o 66%

udaru mózgu o 49%

zawału serca o 44%

niewydolności serca o 42%

rewaskularyzacji wieńcowej o 40%

Ramón C Hermida, Juan J Crespo, Manuel Domínguez-Sardiña, Alfonso Otero, Ana Moyá, María T Ríos, Elvira Sineiro, María C Castiñeira, Pedro A Callejas, Lorenzo Pousa, José L Salgado, Carmen Durán, Juan J Sánchez, José R Fernández, Artemio Mojón, Diana E Ayala, Hygia Project Investigators, Bedtime hypertension treatment improves cardiovascular risk reduction: the Hygia Chronotherapy Trial, European Heart Journal, , ehz754,

Katarzyna

Katarzyna

Zostaw komentarz

Katarzyna Świątkowska

lekarz medycyny

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim.
Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko.
Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową.