Picie kawy jako długoterminowa inwestycja w mózg?-cz1

 

W wielu krajach świata, obserwowano, że pijący kawę w ilości 3-5 filiżanek dziennie mają nawet do 60% mniejsze ryzyko późniejszego rozwoju choroby Alzheimera (18-20)

1409 osób poddano obserwacji w ciągu  21 lat, w ramach badania CAIDE śledzącego czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i demencji  (18 ) Po analizie wyników, w 2009 roku na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease” ogłoszono, że  badani pijący kawę w średnim wieku mieli mniejsze ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia, w porównaniu kawowymi abstynentami.  W analizie wzięto  też pod uwagę inne czynniki , które mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby , takie , jak obecność pewnych genów ( odmiany epsilon4  genu dla apolipoproteiny E ),  niezdrowy styl życia , choroby sercowo- naczyniowe,  objawy depresyjne, nadmierne picie alkoholu. I niezmiennie, kawa w każdej grupie wykazywała działanie ochronne.  Wśród  osób pijących 3-5 filiżanek dziennie demencja zdarzała się aż 65% rzadziej. Spożycie herbaty przez uczestników badania było na niskim poziomie  i nie było związane z częstością występowania demencji ani choroby Alzheimera.

W ramach  badania FINE (19)  676 zdrowych mężczyzn urodzonych w latach 1900 i 1920 z Finlandii, Włoch i Holandii obserwowano przez 10 lat.  Obiektywnie obserwowano ich tak zwane „funkcjonowanie poznawcze”  , które   oceniano za pomocą skali MMSE (ang. Mini–Mental State Examination, potocznie „mini–mental”). Jest to krótkie narzędzie przesiewowe do wstępnej i szybkiej oceny otępień. Za pomocą  niego oceniana jest  m.in.  orientacja w czasie i w miejscu, zapamiętywanie, uwaga i sprawność w liczeniu, oraz  funkcje językowe. Maksymalny wynik, jaki można uzyskać w teście to 30 punktów. Poniżej 20 punktów rozpoznaje się otępienie.  W tym badaniu, ogólnie pogorszenie wyników wśród miłośników kawy było  4,3 razy mniejsze aniżeli wśród wystrzegających się tego napoju. Mężczyźni spożywający regularnie   jakąkolwiek ilość kawy wykazywali pogorszenie funkcji poznawczych, badanych testem MMSE  o 1,2 punktu  na przestrzeni 10 lat. Panom  unikającym kawy  wyniki pogorszyły się  średnio  o 2,6 pkt .  Najbardziej ochronne okazało się  wypijanie  trzech  filiżanek  kawy dziennie – ta grupa wykazywała jedynie spadek o 0,6 punktu. Większa ilość stopniowo przestawała działać pozytywnie.

W czerwcu 2012 naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy ogłosili:   Picie trzech filiżanek kawy dziennie może pomóc zahamować rozwój choroby Alzheimera nawet wśród osób starszych, które już mają  problemy z pamięcią. Do badania włączono 124 osób w wieku od 65 do 88 lat  którzy mieli „łagodne upośledzenie funkcji poznawczych”, co oznacza  m.in. pogorszenie   pamięci krótkoterminowej i początkowe typowe dla tej choroby zmiany w mózgu. ( 2033.2013.795243)) Michel Lucas 1ata,  ) Około 15 osób na 100 z takim zaburzeniem w ciągu każdego kolejnego  roku rozwija pełnoobjawową chorobę Alzheimera. Osoby te obserwowano przez 2-4 lata. Badano poziom kofeiny w ich krwi ( kawa była jej głównym lub jedynym źródłem).Stwierdzono, że poziomy kofeiny były o ponad 50% niższe we krwi osób które rozwinęły chorobę Alzheimera, w porównaniu z uczestnikami badania, u których nie doszło do tego. Żadna z osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze , i z poziomem kofeiny we krwi powyżej 1200 ng / ml , jaki jest  równoznaczny z piciem kilku filiżanek kawy na kilka godzin przed pobraniem  krwi , nie zachorowała na chorobę Alzheimera.

Dokładny mechanizm za pomocą którego kawa pomaga opóźniać rozwój choroby Alzheimera nie jest znany, ale pod uwagę bierze się wpływ jej na losy  beta-amyloidu, białka, które gromadzi się w mózgach ludzi chorujących  na chorobę Alzheimera (21). Beta-amyloid nie powoduje choroby Alzheimera.  Rodzimy się z nim w naszych mózgach. Ale w miarę starzenia zaczyna się  gromadzić , łączyć w skupiska. A wszystko to dlatego, że to białko  nie jest już w wystarczającym stopniu metabolizowane  , czyli „uprzątane”. Komórki sprzątające mózg, nazywane mikroglejem, nie radzą sobie z tym zadaniem  i resztki gromadzą się w mózgu. Kofeina hamuje produkcję beta-amyloidu, więc organizm   może radzić sobie, z uprzątaniem nadwyżek.  Istnieje również podejrzenie, że kofeina i inne związki aktywne zawarte w kawie pomagają posprzątać bałagan, jaki poczyniła choroba (23). Wskazuje na to nie­zwykłe badanie przeprowadzone przez dr. Gary’ego W. Arendasha, profesora z Florida Alzheimer’s Disease Research Center (22). Naukowcy z Florida Alzheimer’s Disease Research Center dodawali kofeinę do wody pitnej , którą pojone były  genetycznie modyfikowane myszy  ze   skłonnością do choroby Alzheimera.  Dawka kofeiny podawanej zwierzętom odpowiadała pięciu filiżankom kawy wypijanej dziennie  w przypadku człowieka.  Myszy otrzymujące kofeinę nie wykazywały klasycznych objawów demencji ani zmian w mózgu typowych dla tego schorzenia. Stwierdzono , że w ich mózgu znajdują się mniejsze ilości beta-amyloidu, aż o 50 procent! Następnie badacze poszli dalej, podając wodę z kofeiną starym myszom, które już borykały się z chorobą Alzheimera i utratą pamięci. W ciągu pięciu tygodni ich pamięć i inne sprawności poznawcze poprawiły się, zmniejszyły się też blaszki toksycznego beta-amyloidu w mózgu!  Doktor  Arendash , autor tego eksperymentu stwierdził:  400-500 mg kofeiny, ilość odpowiadająca 4-5 filiżankom kawy  nie tylko zmniejsza ryzyko choroby, ale nawet jeśli pamięć już wykazuje oznaki pogorszenia, kofeina może przyczynić się do jej polepszenia, pomagając usunąć  niektóre z toksyn uszkadzających mózg.

przypisy

18)       Midlife coffee and tea drinking and the risk of late-life dementia: a population-based CAIDE study. Eskelinen MH, Ngandu T, Tuomilehto J, Soininen H, Kivipelto M. J Alzheimers Dis. 2009;16(1):85-91. doi: 10.3233/JAD-2009-0920.).

19)       Coffee consumption is inversely associated with cognitive decline in elderly European men: the FINE Study.van Gelder BM, Buijsse B, Tijhuis M, Kalmijn S, Giampaoli S, Nissinen A, Kromhout D. Eur J Clin Nutr. 2007 Feb;61(2):226-32. Epub 2006 Aug 16.

20) J Alzheimers Dis. 2012;30(3):559-72. doi: 10.3233/JAD-2012-111781.High Blood caffeine levels in MCI linked to lack of progression to dementia.Cao C, Loewenstein DA, Lin X, Zhang C, Wang L, Duara R, Wu Y, Giannini A, Bai G, Cai J, Greig M, Schofield E, Ashok R, Small B, Potter H, Arendash GW.

21) J Alzheimers Dis. 2009;17(3):681-97. doi: 10.3233/JAD-2009-1071. Caffeine suppresses amyloid-beta levels in plasma and brain of Alzheimer’s disease transgenic mice. Cao C, Cirrito JR, Lin X, Wang L, Verges DK, Dickson A, Mamcarz M, Zhang C, Mori T, Arendash GW, Holtzman DM, Potter H.

22)       J Alzheimers Dis. 2010;20 Suppl 1:S117-26. doi: 10.3233/JAD-2010-091249. Caffeine and coffee as therapeutics against Alzheimer’s disease. Arendash GW, Cao C.

23) Caffeine suppresses amyloid-beta levels in plasma and brain of Alzheimer’s disease transgenic mice.Cao C, Cirrito JR, Lin X, Wang L, Verges DK, Dickson A, Mamcarz M, Zhang C, Mori T, Arendash GW, Holtzman DM, Potter H. J Alzheimers Dis. 2009;17(3):681-97. doi: 10.3233/JAD-2009-1071.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Picie kawy jako długoterminowa inwestycja w mózg?-cz1”

  1. Awatar Ewa W.
    Ewa W.

    Pierwszy raz tutaj jestem i zapewne nie ostatni. Jestem uzależniona od kawy trochę mnie ten wpisc uspokoił☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *