Mity kontra fakty

Czyli medycyna prewencyjna w świetle najnowszych badań

lek. Katarzyna Świątkowska

W przeziębieniu u dzieci należy koniecznie jakieś zastosować leki?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

W przeziębieniu u  dzieci należy koniecznie jakieś zastosować leki?

Prawda: wiele z nich nie pomoże a może zaszkodzić.

Od lat wiadomo,  że leki te pomagają  bardziej matkom niż ich dzieciom. Niektóre z leków na przeziębienie  mogą być groźne

dla bardzo małych dzieci (10).Donoszono o przypadkach zgonów po lekach na bez recepty  na przeziębienie lub kaszel podawanych przez rodziców na własną rękę . W przypadku dzieci  nierzadko zdarza się  przedawkowanie lub stosowanie leków przeznaczonych tylko dla starszych dzieci lub u dorosłych. Dawki bezpieczne dla  dzieci w wieku <2 lat nie są znane (11,84). W USA w roku 2008 ogłoszono że od stycznia 2004 do grudnia 2005 około 7000 dzieci w wieku poniżej 12 lat trafiło do  oddziałów ratunkowych z powodu objawów niepożądanych leków „na  kaszel i przeziębienie” (74).

Katarzyna

Katarzyna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zostaw komentarz

Katarzyna Świątkowska

lekarz medycyny

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim.
Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko.
Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową.