Miłorząb, który po raz pierwszy pojawił się na terenie północnych Chin około 200 milionów lat temu, to najstarszy żyjący gatunek drzewa na Ziemi.
Miłorząb zniknął prawie całkowicie podczas ostatniej epoki lodowcowej, ale nieliczne egzemplarze, które przetrwały, stały się przodkami drzew stosowanych przez człowieka w celach leczniczych. Około 4000 lat temu azjatyccy zielarze zaczęli badać lecznicze własności miłorzębu. Najwcześniejsza wzmianka o tej roślinie pojawia się w ważnym chińskim tekście medycznym z 1436 roku n.e. (epoka dynastii Ming). Od tego czasu miłorząb ceniony był w całych Chinach ze względu na własności lecznicze, zwłaszcza jako lek przeciw astmie.
W 1730 roku sprowadzono go do Europy, gdzie stał się popularny nie tylko ze względu na własności lecznicze, lecz także jako drzewo ozdobne.
Dopiero niedawno roślina ta wzbudziła zainteresowanie naukowców na Zachodzie. W ciągu ostatnich 20 lat opublikowano setki prac naukowych wychwalających zalety miłorzębu. Standaryzowany wyciąg z tej rośliny zastosowano w Niemczech w leczeniu wielu schorzeń – od zaburzeń krążenia do kłopotów z pamięcią.
Dziś miłorząb uprawia się na plantacjach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Japonii i Korei Południowej.
Z liści, po wysuszeniu i zmieleniu, produkuje się skoncentrowany wyciąg, sprzedawany w postaci płynnej albo stałej.
Wyciąg z ciernistego krzewu głogu (Crataegus oxyacanthia) poprawia krążenie, rozszerzając naczynia krwionośne, zwłaszcza tętnice wieńcowe. Miłorząb (Cingko biloba) zaś to lek, którego skuteczność przy zaburzeniach krążenia została dobrze udokumentowana. Wykazano, że skoncentrowane wyciągi z liści miłorzębu mogą poprawić krążenie, rozszerzając tętnice. Osoby z zaburzeniami krzepliwości powinny przed zastosowaniem miłorzębu skonsultować się z lekarzem, gdyż roślina ta zawiera substancję, która, jak się uważa, upośledza krzepliwość krwi. Wykazano też, że miłorząb ma łagodne działania uboczne, m.in. drażliwość i zaburzenia trawienia.
Azjatyckie ziele Centella asiatica, stosowane doustnie, wpływa korzystnie na krążenie, wzmacniając i tonizując ściany naczyń krwionośnych. Ostra papryka (Capsicum frutescens) oraz imbir (Zingiber officinale) mogą stymulować krążenie, rozszerzając tętniczki i naczynia włosowate przy powierzchni skóry. Myszopłoch {Ruscus aculeatus) ma łagodzić obrzęk i stan zapalny wywołany wieloma zaburzeniami krążenia. Tę ostatnią roślinę można przygotowywać tak jak jej krewniaka, szparag lekarski, albo parzyć jako herbatę.
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦ Aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi w naczyniach obwodowych, regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne pobudzające krążenie w kończynach dolnych, takie jak długie spacery czy jazda na rowerze. Przepływ krwi we wszystkich częściach ciała poprawiają proste ćwiczenia gimnastyczne, np. wymachy ramionami.
♦ Jeśli zaburzenia krążenia obwodowego wystąpiły w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zmień metodę zapobiegania ciąży. Nie nadużywaj, a w razie wystąpienia objawów zaburzeń krążenia odstaw leki zmniejszające przekrwienie śluzówek, tzw. dekongestanty; większość z nich powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zwiększa czynność serca oraz podnosi ciśnienie tętnicze krwi.
♦ Jeśli palisz, natychmiast rzuć palenie.
♦ Ubieraj się odpowiednio do pogody, zwłaszcza w chłodne dni. Zimą nie wolno zapominać o czapce, wełnianych rękawicach oraz ciepłych skarpetkach (lepiej z polipropylenu lub poliestru niż z czystej bawełny).
♦ Szczególnie dbaj o stopy, utrzymuj je w cieple i suchości. W przypadku zaburzeń krążenia nawet najmniejsze uszkodzenie skóry stóp kończy się poważnym zakażeniem.
ZAPOBIEGANIE
♦ Odżywiaj się prawidłowo, stosuj dietę bogatą w błonnik, a ubogą w tłuszcze nasycone. Podstawą diety powinno być pełnoziarniste pieczywo, świeże owoce i warzywa oraz ryby, dostarczające dużych ilości naturalnych witamin C i E oraz niacyny i magnezu.
♦ Jeśli masz pracę siedzącą, przerywaj ją regularnie, aby poćwiczyć. Co godzinę wstań i przespaceruj się lub wykonaj inne ćwiczenia, aby pobudzić krążenie krwi, zwłaszcza w kończynach dolnych i górnych.
♦ Jeśli palisz papierosy, rzuć nałóg. Jeśli masz nadwagę – zrzuć kilka kilogramów.