Z kasz rozklejonych można przyrządzać kleiki przecierane lub nie przecierane, krupniki oraz kasze gęste gorące lub studzone. Można też kaszę wypiec na sypko. Wszystkie te potrawy mają szerokie zastosowanie w żywieniu dzieci i -chorych, gdyż są łatwo strawne i dobrze przyswajalne. Zasługują na większe rozpowszechnienie w żywieniu szerokich mas, jako produkt bardzo tani i wartościowy. Należy rozpowszechniać spożycie kasz na pierwsze śniadanie z przetworami owocowymi i często podawać kaszę jako dodatek do mleka, mięsa lub z sosami o wybitnym smaku, jak pomidorowy, grzybowy, koprowy. Na rozpowszechnianie zasługują i inne potrawy z kasz, jak kotlety, zapiekanki, które wymagają już jednak więcej dodatków i lepszej znajomości techniki gotowania.
Prawidłowo rozklejona kasza w kleiku lub krupniku pochłania do 5 objętości płynu na 1 objętość kaszy, kasze zaś gęste, jak ryż studzony 3½ objętości wody na 1 objętość kaszy. Kaszę lepiej rozklejać na wodzie, łączyć z mlekiem dopiero po rozklejeniu. Do kleików dodawać masło surowe deserowe, po ugotowaniu, bezpośrednio przed podaniem. Kleiki przyrządzamy z manny (grysiku pszennego), ryżu, kaszy krakowskiej, kukurydzianej, jęczmiennej, perłowej.
Rozklejanie kasz drobnych. Drobnych kasz, podobnie jak mąki, nie rzuca się wprost do wielkiej ilości płynu wrzącego, bo zbija się w grudy. A więc należy: kaszę zważyć, nie opłukaną wsypać do garnuszka, wlać trochę zimnej wody, wymieszać z kaszą tak, by powstała rzadka zawiesina; zawartość garnuszka wlać do wrzącego płynu, przeznaczonego na kleik, mieszając szybko podgrzać, rozkleić na słabszym ogniu. Kasze przeznaczone dla małych dzieci rozklejać 20 — 30 minut zależnie od gatunku; najdłużej gotuje się kasza jęczmienna i kukurydziana.
Rozklejanie kasz grubszych. Wymierzyć ilość potrzebnej wody, zagotować, kaszę zważyć, przebrać (oddzielić domieszki, nadpsute krupki), opłukać w zimnej wodzie, wsypać do wrzącej wody, zagotować na silnym ogniu, a dogotować na słabszym do zupełnego rozklejenia; na dogotowaniu posolić, przed podaniem włożyć , kawałek surowego masła. Kaszę krakowską należy solić bezpośrednio przed podaniem, gdyż traci kolor. Z tego samego względu nie gotować jej w naczyniu aluminiowym.
Do rozklejania kasz należy używać rondla sporządzonego z grubego materiału, dostosowanego wielkością do ilości kaszy.
Kasze wypiekane. Sypkość kaszy po wypieczeniu zależy od stosunku wody do kaszy i sposobu przyrządzania.
Kaszę zważyć, wymierzyć dwie objętości wody na jedną objętość kaszy, zagotować wodę z tłuszczem, kaszę przebrać, opłukać, wrzucić na wrzącą wodę; gotować na silnym ogniu; gdy woda wsiąknie w kaszę, zamieszać ją widelcem, nakryć, wstawić do gorącego piekarnika, wypiec.