Do gotowania warzyw zielonych należy przeznaczyć duży garnek lub rondel. Warzywa zielone, jak szpinak, lebiodę, kapustę brukselską, trzeba gotować w dużej ilości posolonej wody, w naczyniu odkrytym, na bardzo silnym ogniu, gdyż tylko wtedy zachowują one żywą zieloną barwę po ugotowaniu. Wrzucać na wrzącą, osoloną wodę.
Wszystkie odmiany kapusty, nie wyłączając kalafiorów, odznaczają się często ostrą, niemiłą wonią. Ze względu na wartość mineralną i witaminową, żadnych warzyw przed gotowaniem parzyć nie należy, kapustę cukrową, nie parzoną, gotować należy w odkrytym naczyniu na b. silnym ogniu. Umożliwia to ulatnianie się ostrych olejków eterycznych, nadających wszystkim odmianom kapusty przykry smak i zapach (kapusta, kalafior, brukselka).
Ze względu na wartość witaminową produkty należy gotować tylko do takiego stopnia, by tkanki były miękkie i dobrze nawodnione, lecz nie rozgotowane. Odnosi się to zwłaszcza do świeżych warzyw.
Warzywa, które podprawiamy śmietaną, zasmażką itp., jak buraki, marchew, należy gotować w naczyniu odpowiedniej wielkości z dopasowaną przykrywą. Do gotowania dodawać tylko tyle wody, aby po ugotowaniu zużyć ją w zupełności do podprawy, gotować na b. silnym ogniu pod przykryciem dla skrócenia czasu gotowania. Odnosi się to również do ziemniaków, które należy gotować w tak małej ilości wody, by w czasie gotowania wyparowała, osadzając na ziemniakach wszystkie wypłukane lub rozpuszczone składniki.