„Czy za pomocą leków homeopatycznych można zwalczać wyłącznie przeziębienia i drobne infekcje czy również poważniejsze choroby?”
Bez względu na to, czy rozpoznajemy u dziecka chorobę błahą jak katar i przeziębienie, czy poważną – jak np. zapalenie oskrzeli lub ucha, możemy je skutecznie wyleczyć środkami homeopatycznymi. Ważne jest, by trafnie dobrać preparat do aktualnego stanu dziecka. Bardzo dużo zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza prowadzącego.
Oczywiście, zawsze mogą zdarzyć się przypadki trudne. W ostrych stanach chorobowych nie wolno czekać na poprawę zdrowia maleństwa dłużej niż 1-2 doby. Po tym czasie należy rozważyć sięgnięcie do metod medycyny konwencjonalnej (np. podanie antybiotyku), ważne jest jednak to, by nie podawać dziecku żadnych nowych leków bez konsultacji z lekarzem homeopatą ani samodzielnie nie zwiększać lub zmniejszać zaleconej dawki preparatu. Podawanie przepisanych przez homeopatę leków powinno zawsze być zgodne z jego zaleceniami – trzeba przestrzegać nie tylko dawki, ale również częstotliwości podawania, w przeciwnym razie kuracja może okazać się nieskuteczna.
Homeopatię można stosować, gdy chcemy złagodzić objawy choroby dziecka, np. przy infekcjach wirusowych dróg oddechowych. Są jednak schorzenia poważne, m in. zakażenie dróg moczowych, ropna angina lub ropne zapalenie ucha, w których nieodzowne jest podanie dziecku antybiotyków. Choroby te są wywoływane przez bakterie, które szybko się rozmnażają, a organizm leczony preparatami homeopatycznymi może nie poradzić sobie z ich zwalczeniem. w takich sytuacjach, jeśli maleństwo nie otrzyma na czas antybiotyku, może dojść do powikłań groźnych dla jego zdrowiał W przypadku poważniejszych schorzeń lepiej więc nie eksperymentować.
Homeopatia jest skuteczną metodą leczenia zawsze, gdy stosuje się ją świadomie i mądrze. To oznacza, że nie można zaprzestać badań diagnostycznych lub specjalistycznych konsultacji! Opinia okulisty, laryngologa czy lekarzy innych specjalności jest często niezbędna do oceny stopnia zaawansowania choroby. Rozsądny lekarz homeopata korzysta z opinii innych specjalistów i bierze pod uwagę wyniki badań dziecka!
Nie ma obiektywnie prowadzonych badań, które dowodziłyby skuteczności stosowania leków homeopatycznych. Jednak wybór lekarza oraz metody leczenia dziecka zawsze należą do rodziców. To oni podejmują decyzję, mają więc prawo wypróbować różne metody leczenia, w tym także te należące do medycyny niekonwencjonalnej. Jednak w przypadku dzieci przewlekle chorych nigdy nie należy przerywać prowadzonej terapii konwencjonalnej, bo stan malca mógłby gwałtownie się pogorszyć. Niestety, często takie właśnie są pierwsze zalecenia homeopatów.
Dlatego jeśli mama zdecyduje się na wizytę u homeopaty, powinna wybrać dyplomowanego lekarza z wieloletnim doświadczeniem, który będzie w stanie ponieść całkowitą odpowiedzialność za swoje działania. Powinna mieć zaufanie do jego wiedzy i umiejętności. Homeopatia mimo wszystko nadal pozostaje metodą dyskusyjną. Jest wiele chorób, których objawy ustępują samoistnie, dzięki samemu działaniu sił obronnych organizmu. Zastosowane w tej sytuacji środki homeopatyczne jedynie nie zakłócają tego procesu. Obowiązkiem etycznym lekarza homeopaty jest poinformowanie o tym pacjenta lub rodziców chorego dziecka.
„Od jakiego wieku można zacząć stosować u dziecka homeopatię? Czy ta metoda jest wskazana w leczenia bardzo często przeziębiających się małych alergików, aby ciągle nie faszerować ich preparatami chemicznymi?”
Leczenie homeopatyczne można zacząć stosować w każdym wieku. To terapia bezpieczna i wzmacniająca organizm człowieka. U maluchów leczonych naturalnie obserwuje się wzrost odporności na infekcje. Także objawy alergii zmniejszają się lub znikają, a choroby zakaźne zazwyczaj przebiegają dużo łagodniej. Lek homeopatyczny działa całościowo, wpływa więc także na stan psychiczny malca. To ważne, zwłaszcza u dzieci nadpobudliwych, zalęknionych czy mających inne zaburzenia emocjonalne. Zanim rodzice zdecydują się na wybór homeopatii jako metody leczenia, powinni także poznać opinię prowadzącego dziecko pediatry lub alergologa. znając ich zdanie, będą mogli świadomie podjąć decyzję o wyborze sposobu leczenia ich dziecka. Lekarze homeopaci to nie szarlatani, tylko specjaliści, którzy dysponują dodatkową wiedzą oraz naturalnym narzędziem leczenia! Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i skuteczność tej metody – warto spróbować homeopatii.
Zdaniem pediatry: Liczne analizy dowodzą, że efekty działania leków homeopatycznych są porównywalne z efektem placebo – tzn. podaniem środka, który jest całkowicie obojętny dla organizmu. Nie ma badań, które ostatecznie zamknęłyby dyskusję na te mat skuteczności homeopatii. Dlatego decydując się na homeopatyczne leczenie malca, rodzice przede wszystkim powinni być przekonani, że lekarz posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Jeżeli malec ma niezbyt nasiloną alergię, leki homeopatyczne można wprowadzić bez obaw. Natomiast w przypadku, kiedy uczulenie jest na tyle silne, że malec stale przyjmuje farmaceutyki antyalergiczne, ich odstawienie może być niekorzystne (objawy uczulenia zaostrzą się).