„Karmię 2-miesiecznego syna mlekiem Nan HA, ale czasem dostaje na policzkach drobnej wysypki. Czy przyczyną może być mieszanka?”
Jeśli „kaszce” na policzkach (drobnej, gruzełkowatej wysypce) nie towarzyszą inne objawy alergii pokarmowej (maluch nie ulewa, nie wymiotuje, nie ma biegunek, nieustających kolek, dobrze przybiera na wadze i rozwija się prawidłowo) to znaczy, że dziecko nie jest uczulone na mieszankę. Nie ma więc potrzeby, by ją zmieniać.
Mleko Nan HA stosowane jest u zdrowych noworodków i niemowląt niekarmionych piersią, u których istnieje ryzyko wystąpięnia uczulenia (np. w najbliższej rodzinie są przypadki alergii). Natomiast nie wolno go podawać chorym maluchom, u których wystąpiły objawy uczulenia na białka mleka krowiego (czyli wymienione wcześniej ulewanie, wymioty itd.). Mieszanka Nan HA, mimo że charakteryzuje się obniżoną zawartością zhydrolizowanych (tzn. częściowo przetworzonych) białek, zawiera jednak białko serwatkowe – będące jedną z przyczyn alergii na mleko. Uczulone na białka mleka niemowlaki dostają najczęściej Nutramigen (hydrolizat kazeiny) lub Bebilon pepti (hydrolizat serwatkowy).
Dobrze rozwiniętemu 12-miesięcznemu niemowlęciu z rodziny obciążonej alergicznie, u którego nie stwierdzono uczulenia, należy stopniowo wprowadzać do menu przetwory mleczne oraz zwykłe mleko krowie. Maluchom zaś, które nie tolerują mleka, do końca 3. roku życia nie należy podawć produktów mlecznych.
Zmiany na policzkach mogą być objawem podrażnienia spowodowanym np. stycznością ze źle wypłukanym lub szorstkim materiałem.
Jadłospis dla niemowlaka
W siódmym miesiącu życia dziecku nie wystarcza już pokarm mamy. Do jego menu należy więc wprowadzić papki. Na początku podaj przekąskę w postaci startego jabłka (lub przecieru jabłkowego ze słoiczka). Pierwszym dodatkowym posiłkiem może być też kaszka ryżowa lub kukurydziana (aby maluch łatwiej zaakceptował nową konsystencję, spróbuj ściągnąć trochę pokarmu z piersi i dodać go do papki).
Potem przyjdzie czas na zupkę ze zmiksowanych jarzyn: ziemniaka i marchewki. Za miesiąc będziesz mogła dodać do niej mięso z kurczaka, indyka lub królika. Kup odpowiednie sztućce do karmienia niemowląt (są lekkie i lepiej wyprofilowane niż zwykła łyżka). Na początku malec nie będzie wiedział, jak jeść papki. Ucz go cierpliwie i powoli, podając małe porcje. Po paru dniach dziecko nabierze wprawy.
Jeśli jednak będzie odmawiało nowych pokarmów (bo np. nie odpowiada mu smak lub konsystencja), odczekaj 2-3 tygodnie albo zamiast kaszki zaproponuj mu owocowy deser Wybierz też pierwszy kubeczek i podaj w nim dziecku wodę, a potem soczek. Najlepszy jest tzw. niekapek z krótkim dzióbkiem. W tym wieku dziecko jest na tyle duże, że się nie zakrztusi pijąc z kubka i szybko nauczy się samo go trzymać.