Dieta w chorobach skóry.
Dziś już wiadomo, że sposób odżywiania się ma duże znaczenie dla występowania i rozwoju zmian skórnych. Wiadomo również, że zmiany skórne są w swej istocie objawem głębokich zmian w przemianie materii, czynnościach narządów wewnętrznych, układu nerwowego, powstają na tle zakażeń, zmian toksycznych, czy też uczuleniowych, dlatego chory winien w pierwszym rzędzie być wszechstronnie przebadany przez lekarza (a często przez wielu specjalistów).
Przedstawione poniżej wskazówki dietetyczne są więc tylko uzupełnieniem, często najbardziej skutecznym, leczenia w poradni dermatologicznej.
Wyprysk (egzema) — najczęściej jest to uczulenie wywołane przez białko (mleka, jaj, pszenicy). Przyczyną tego uczulenia mogą też być owoce. Zwykle owoce tracą zdolność wywoływania objawów uczuleniowych po gotowaniu lub sparzeniu (blanszowaniu). Wyprysk może się pojawić również po spożyciu kawy, czekolady (zwłaszcza u dzieci), pomidorów, poziomek, po napojach alkoholowych (zwłaszcza likierach). Zalecana dieta winna być uboga w białko i nie zawierać ww. alergenów. Często stosujemy dietę bezsolną lub z ograniczoną ilością płynów. Kolejno eliminując poszczególne pokarmy dążymy do wykrycia, na co chory jest uczulony.
Pokrzywka — gdy występuje na tle pokarmowym, należy rozpocząć 24 godzinną głodówkę z podaniem środków przeczyszczających siarczan sodu lu!b magnezu (Na2S04 lub MgS04).
Następnie w diecie należy wykluczyć wszelkie ostre przyprawy, ograniczyć sól, a podawać owoce, warzywa, pieczywo mieszane, chude mleko, trochę tłuszczu (masło lub oleje roślinne, czasami niektóre margaryny).
Podobne postępowanie dietetyczne stosujemy przy pokrzywkach rumieniowych, w liszaju pokrzywkowym i czerwonym, w świerzbiączce.