AWOKADO ZAWIERA REKORDOWE ILOŚCI POTASU (600 miligramów w 100 gramach), którego niedobór jest szczególnie niebezpieczny przy skłonnościach do nadciśnienia i choroby wieńcowej oraz zwiększa ryzyko udaru. Obecność jedno-nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa korzystnie na utrzymanie optymalnego stężenia cholesterolu. Owoc ten zawiera również spore ilości lecytyny, która odżywia mózg, poprawia pamięć i koncentrację. Specjalny typ cukru, zawarty w awokado, reguiuje wydzielanie insuliny, dzięki czemu zapobiega wahaniom jej stężenia we krwi. Powinny go więc spożywać osoby z nadwagą oraz ze skłonnością do cukrzycy.
BANANY ZAPEWNIAJĄ DUŻE ILOŚCI POTASU, a także tryptofanu — aminokwasu niezbędnego do wytwarzania przez organizm strukturalnego białka, przeciwciał serotoniny. To tryptofan, który występuje także w mleku i mięsie z indyka, ma wpływ na uspokojenie w ciągu dnia i zdrowy sen w nocy. Owoce te zawierają spore ilości witaminy B , która łagodzi objawy depresji.
PRZYJMUJE SIĘ, ŻE ŚREDNIE TEMPO PODSTAWOWEJ PRZEMIANY MATERII wynosi około 1 kilokalorii na 1 kilogram masy ciała na 1 godzinę. Zatem osoba o należnej masie ciała wynoszącej osiemdziesiąt kilogramów powinna zużywać w ciągu doby wyłącznie na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych blisko 2000 kcal. Przy niewielkim nawet stopniu aktywności fizycznej i umysłowej dodatkową trzecią część stanowią kalorie, które również możemy zjadać bez ryzyka odkładania się tkanki tłuszczowej. W sumie 3000 kcal. Nie trzeba wielkich wyrzeczeń, żeby zmieścić się w tych granicach.
Teoretyczne wyliczenia nie zawsze jednak sprawdzają się w praktyce i jakże często podobnie jest również w tym wypadku. Wiele czynników może prowadzić do tego, że tempo podstawowej przemiany materii nie osiąga zakładanego poziomu, a wówczas liczba kalorii, jaką bez ryzyka szybkiego przyrostu masy ciała możemy przyswajać z pożywienia, gwałtownie spada. Problem dotyczy coraz większej liczy osób i dlatego otyłość jest coraz bardziej powszechnym problemem.