BURAKI ZAWIERAJĄ DUŻE ILOŚCI KRZEMU, który w połączeniu z witaminą C uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu, ma więc właściwości odmładzające. Krzem wspomaga odbudowę kości, ponieważ uczestniczy w przyswajaniu wapnia. Beta-cyjanina — barwnik zawarty w burakach — skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, a także znacząco zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki, co dodatkowo chroni je przed zmianami nowotworowymi.
POMIDORY ZAWIERAJĄ BARDZO SILNY PRZECIWUTLENIACZ — likopen, który zabezpiecza organizm przed zmianami nowotworowymi i zwyrodnieniowymi. Likopen nie ulega zniszczeniu podczas gotowania, a nawet jest lepiej przyswajalny niż ten występujący w surowych pomidorach. Najwięcej likopenu znajduje się w koncentratach, przecierach i sosach pomidorowych, dlatego jeśli tylko nie zawierają konserwantów, warto uzupełniać nimi swoją dietę.
WIĘKSZOŚĆ SSAKÓW ma taką budowę układu pokarmowego, która wyraźnie wyznacza rodzaj diety. U człowieka nawet zęby są przystosowane do radzenia sobie z różnymi pokarmami i trudno na ich podstawie, lub na podstawie innych cech budowy i czynności układu pokarmowego, rozstrzygnąć choćby tak podstawową kwestię, jak jedzenie bądź unikanie mięsa.
Co prawda w toku ewolucji coraz wyraźniej zwiększał się w naszej diecie udział mięsa, które z tej samej ilości pożywienia dostarcza 2-4 razy więcej kalorii niż rośliny, to jednak nadal jesteśmy w stanie czerpać energię z bardzo różnych rodzajów pożywienia.