Ćwiczenia na skoliozę
Na skoliozę nie pomogą tabletki. Nie ma cudownej metody, dzięki której skrzywiony kręgosłup stałby się znowu prosty. Konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca mięśnie podtrzymujące kręgi. Dzięki ćwiczeniom znikają napięcia mięśniowe sprzyjające dalszemu skrzywianiu się kręgosłupa.
Mocny gorset mięśniowy potrafi utrzymać kręgosłup w ryzach, więc za wszelką cenę warto zmobilizować syna czy córkę do wizyty w poradni. Nauka trwa około miesiąca. Dziecko uczy się ćwiczeń, które będzie potem wykonywać w domu. Może też skorzystać z basenu, jacuzzi lub masażu podwodnego. Zabiegi te działają rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu ćwiczenia dają maksymalne efekty.
Nie do wiary, ale pierwsze efekty widać już po miesiącu. Najszybciej u małych dzieci. Ich sylwetka zmienia się, łopatki stają się bardziej symetryczne. Aby utrwalić ten efekt, trzeba ćwiczyć nadal, codziennie przez pół godziny. Jest wówczas szansa, że skolioza zatrzyma się na dobre.
W gorszej sytuacji są osoby dorosłe z zaniedbaną skoliozą. Im też pomogą ćwiczenia. Zanim jednak zaczniesz je robić, skonsultuj się ze specjalistą rehabilitantem.
Pajączek nie pomaga
Zdaniem ekspertów, reklamowane specjalne szelki, zakładane na plecy dziecka, nie pomagają na skoliozę. Można nimi natomiast skorygować u dziecka inne wady postawy, np. okrągłe plecy. Zanim więc kupisz jakikolwiek sprzęt do rehabilitacji, skonsultuj się ze specjalistą, np. ortopedą.
Najlepiej zapobiegać
A można to robić w każdym wieku dziecka. Sprawdź, jakie ćwiczenia uchronią twoją córkę czy syna przed skoliozą.
Niemowlę Połóż maluszka na brzuszku, na swoich kolanach. Pozwól, by dziecko starało się samo utrzymać równowagę (ubezpieczaj je dłońmi, ale nie dotykaj).
4-5-LATEK, Niech malec położy się na plecach i podnosi złączone ugięte nogi skośnie w lewo. Potem opuszcza na 3 sekundy i podnosi je w prawo. I tak 5-10 razy.
NASTOLATEK, Leżąc na plecach z dłońmi na karku, ugina lewe kolano i próbuje dotknąć je prawym łokciem. Potem zmienia łokieć i kolano. Powtarza 5-10 razy.
Plecy do podstawa
Obejrzyj uważnie plecy syna czy córki. Zdaniem ekspertów, ponad połowa polskich dzieci ma skrzywienie kręgosłupa. A skolioza może w późniejszym życiu powodować wiele dolegliwości.
Zdrowy kręgosłup jest jak los wygrają ny na loterii. Ta skomplikowana maszyneria, zbudowana z kręgów oplecionych gęstwiną więzadeł, mięśni i nerwów, pracuje sprawnie tylko wówczas, gdy wszystkie jej elementy pozostają w symetrii. Jeśli tak nie jest, kręgosłup zaczyna płatać figle.
Najczęściej mamy do czynienia ze skoliozą, czyli bocznym skrzywieniem kręgosłupa, w literę S. Wśród wszystkich wad właśnie skolioza występuje najczęściej. A jest naprawdę groźna. Jeśli w porę jej nie leczymy, pogłębia się i może stać się prawdziwą zmorą naszego życia. W wieku dorosłym powoduje silne bóle, zaburzenia oddychania, choroby serca i innych narządów. Może też uniemożliwić kobiecie urodzenie dziecka w sposób naturalny.
Skolioza może się ujawnić w każdym wieku, w zależności od tego, czy jest wrodzona, czy powstaje np. wskutek gwałtownego wzrostu dziecka. Możesz ją zauważyć:
u niemowlaka. Wiele dzieci rodzi się z tą wadą (dziedziczą ją po rodzicach). Jeśli spostrzeżesz u malucha nawet małą asymetrię łopatek (np. jedna wystaje bardziej) lub bioderek (jedno jest wysunięte do przodu), poproś pediatrę o skierowanie do neurologa lub ortopedy.Trzeba zrobić wszystko, by skolioza nie „rosła” wraz z dzieckiem;
u sześciolatka. W wieku 5-7 lat dziecko może w krótkim czasie urosnąć nawet 10 cm. Pogłębia się wówczas boczne skrzywienie kręgosłupa, którego wcześniej nikt nie zauważył. Widać to, gdy dziecko pochyla się na prostych nogach w kierunku stóp. Niepokoić powinna też asymetria łopatek i bioder. Do lekarza idź także, gdy dziecko krzywo ściera podeszwy albo jedna z nogawek często się podwija;
u nastolatka. W tym wieku skolioza ujawnia się częściej u dziewcząt niż u chłopców. – Przyczyną jest szybki wzrost i hormony. Burza hormonalna może doprowadzić także do zmian w układzie kostno-stawowym. Rozluźniają się więzadła w stawach biodrowych, co sprzyja skrzywieniu kręgosłupa. Widocznym przejawem skoliozy u nastolatki jest większe z jednej strony wgłębienie w pasie. U chłopców objawem są najczęściej niesymetryczne łopatki. Łatwo też zauważysz wyraźne wygięcie kręgosłupa w literę S.