Dobieranie potraw pod względem smakowym.
Zasadą powinno się stać niesporządzanie kilku dań z ostrymi kwasami, np. obiad złożony z zupy szczawiowej, kapusty kiszonej i kompotu z rabarbaru czy kisielu z żurawin — jest pod względna smakowym źle zestawionym obiadem ze względu na nadmiar kwasów.
Unikając nadmiaru kwasów, starajmy się jednak o to, aby w każdym posiłku, a zwłaszcza obiadowym, występowała jedna potrawa kwaśna (np. zupa ogórkowa, pomidorowa, barszcz, surówka z kapusty, ogórki kiszone lub kwaśne owoce pod różną postacią, gdyż naturalne kwasy zawarte w owocach czy warzywach wpływają pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i na apetyt.
Dobieranie dań pod względem konsystencji i temperatury
Badania wykazały, że prawidłowe gryzienie i żucie wywiera duży wpływ zarówno na rozwój szczęk i uzębienia, jak również na prawidłowy przebieg czynności trawienia. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, które już od trzeciego roku życia w posiłkach dziennych powinny otrzymywać przynajmniej jeden produkt lub jedną potrawę wymagającą żucia lub gryzienia. Dlatego też nie powinno się zestawiać w jednym posiłku potraw wyłącznie miękkich lub papkowatych.
Należy też dobierać dania pod względem temperatury. Na ogół dania powinny być gorące. Te zaś dania, które mają być zimne, powinny być dobrze ostudzone. Zimnych potraw studzonych na lodzie nie należy łączyć z daniami bardzo tłustymi, np. po zakąsce z węgorza lub po golonce wieprzowej nie podawać lodów.