Dziecko odporne na choroby

niemowle1„Jak dbać o dziecko, by rosło zdrowo, było odporne na choroby. Czy można z tą troską przesadzić?”

Najlepszy jest umiar. Higieniczny tryb życia to nie przesadna dbałość o czystość, ale raczej pewien styl życia, wymagający wyrobienia zdrowych nawyków. Dotyczy to różnych dziedzin, np. odżywiania, pielęgnacji.

•    Dziecięca dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Najlepiej jeśli niemowlę jest karmione piersią, przynajmniej przez pierwszy rok życia, bo pokarm matki to także źródło cennych przeciwciał.

•    U starszych dzieci warto wprowadzić zasadę jedzenia słodyczy tylko w określone dni tygodnia; nadmiar smakołyków sprzyja bowiem otyłości (puste kalorie) i próchnicy.

•    Ważne jest też przestrzeganie terminów szczepień malca. W sezonie jesienno-zimowym można dodatkowo zaszczepić go przeciw grypie (od 6. miesiąca życia).

•    Dobrze jest wyrabiać w dziecku zdrowe nawyki, np. zasłaniania buzi przy kaszlu, wyrzucania brudnych chusteczek do nosa, itp.

•    Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, w pokoju dziecięcym niedopuszczalne jest palenie tytoniu.

•    Jeśli maluch często choruje, warto dbać o wzmocnienie jego odporności. Dobrym zwyczajem jest hartowanie dzieci przez codzienne spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Nie należy zapominać o właściwym ubraniu dziecka na spacer, najlepiej „na cebulkę”. Wychłodzenie i przemoknięcie lub przegrzanie i spocenie mogą zwiększyć ryzyko infekcji.

•    Najlepiej unikać kontaktów z osobami chorymi (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Niedopuszczalne jest aby osoby z rodziny całowały małe dzieci prosto w usta – sprzyja to rozprzestrzenianiu chorób.

•    W miarę możliwości trzeba unikać dużych skupisk ludzkich, np. supermarketów.

„Na czym polega leczenie homeopatyczne? Czy można stosować je już u niemowląt?”

To leczenie zgodnie z prawami natury. Leki homeopatyczne wytwarza się z substancji roślinnych (m.in. ziół), zwierzęcych (np. z odpowiednio spreparowanych jadów zwierząt) i składników mineralnych. Podaje się je w małych porcjach, kilka razy dziennie. Lekarz przepisuje pacjentowi pojedynczy lek, indywidualnie dobrany pod kątem wszystkich objawów choroby.

Ponieważ u małych dzieci objawy choroby są zazwyczaj wyraźne, zwłaszcza przy ostrych infekcjach, ułatwia to lekarzowi homeopatie dobranie właściwego preparatu (w postaci kropli lub granulatu). Pomaga on organizmowi rozpoznać chorobę i zmobilizować naturalne siły obronne do walki z nią. Niemowlęta i małe dzieci najczęściej bardzo dobrze reagują na leki homeopatyczne.

To prawda, że leki homeopatyczne nie są toksyczne, nie wywołują skutków ubocznych i nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Substancje czynne w nich zawarte są rozcieńczone (występują w niezmiernie niskich stężeniach). Dlatego preparaty te można podawać niemowlętom, małym dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Jeśli rodzice zdecydują się na leczenie malca homeopatią, powinni wybrać doświadczonego lekarza, który będzie dbał o bezpieczeństwo malca, a w razie potrzeby skieruje go na konwencjonalne leczenie.