Cierpisz na bolesne i obfite miesiączki? Już kilka dni wcześniej dopada cię chandra i objadasz się słodyczami? Możesz sobie skutecznie pomóc, zmieniając jadłospis w drugiej połowie cyklu.
Przed miesiączką często występuje niestrawność – wzdęcia, biegunki, bóle jelit. Dolegliwości wywołuje rosnący poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu. Hormon ten wpływa m.in. na perystaltykę jelit. Dyskomfort znika wraz z pojawieniem się miesiączki. Aby go uniknąć, nie jedz potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawianych. Codziennie wypijaj actimel lub jogurt – zawierają kultury pożytecznych dla jelit bakterii. Możesz też 2-3 razy w tygodniu jeść soję – zawiera tzw. fitoestrogeny, które zapobiegają tego typu niestrawności, lub tłuste ryby – ich kwasy tłuszczowe działają podobnie jak roślinne fitoestrogeny.
Zapomnij o używkach
Przed i w czasie miesiączki nie pij kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina nasila wahania nastroju. Gorące napoje zastąp niegazowaną wodą mineralną i sokami owocowymi. Pij też moczopędne herbatki, np. z pokrzywy – zapobiegną obrzękom.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Na 6-7 dni przed miesiączką czujesz się rozbita i ociężała, bolą cię piersi. To skutek zmian hormonalnych – wzrostu poziomu progesteronu.
Potrzebujesz magnezu, który zdecydowanie poprawia nastrój. Jedz migdały, orzechy i pełno-ziarniste pieczywo. Dostarczaj też organizmowi potasu, bo zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie i dzięki temu łagodzi np. obrzęk piersi. Bogatym źródłem potasu są banany i pomidory – zjadaj 1 dziennie.
Bolesne miesiączki
Ból wywołują skurcze macicy, spowodowane niedostateczną elastycznością mięśni macicy.
• Bóle łagodzi witamina E, zawarta m.in. w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym oraz wit. B6 (płatki owsiane, mięso drobiowe).
• Na tydzień przed okresem pij codziennie herbatę z liści malin – łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku. Napar poprawia ukrwienie macicy i łagodzi bóle.
• Codziennie pij szklankę soku marchewkowego, zawiera wit. A, C i D oraz sole mineralne, które rozrzedzają krew miesiączkową i zmniejszają bóle.
Obfite krwawienia
Jeśli zużywasz więcej niż 5 podpasek na dobę, grozi ci anemia z powodu nadmiernej utraty krwi.
• Przynajmniej 2 razy w tygodniu jedz produkty bogate w żelazo – czerwone mięso (np. befsztyk wołowy), wątróbkę, zielone warzywa, natkę pietruszki, morele, rodzynki.
• Codziennie sięgaj po cytrusy i paprykę, czarną porzeczkę (też mrożoną)
– są bogatym źródłem witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza.
• Krwiotwórcze działanie ma też witamina B12 (znajdziesz ją np. w kiełkach kukurydzy) i kwas foliowy, zawarty m.in. w sałacie i szpinaku.