Jak dieta jest najlepsza dla mamy karmiącej?

danie„Jakich produktów powinnam unikać, a jakie jadać aby dziecko rosło i zdrowo się rozwijało?”

Najlepsza jest dieta lekko strawna i urozmaicona. Jeżeli w rodzinie nie ma alergii, mama może jeść to samo, co w czasie ciąży, bo dziecko nie jest obciążone ryzykiem jej wystąpienia. Jednak w pierwszych trzech miesiącach (kiedy maluchy zazwyczaj mają kolkę) należy unikać produktów, które mogą powodować wzdęcia: roślin strączkowych, kapusty, kalafiora, brokułów, itp. Karmiąca mama nie powinna także pić napojów zawierających kofeinę: kawy, herbaty, coli, ponieważ przenika ona do pokarmu -dziecko stanie się bardziej płaczliwe i niespokojne.

Oczywiście należy też unikać alkoholu i dymu tytoniowego. Posiłki młodej mamy powinny być świeże, przygotowywane w domu (bez sztucznych barwników i konserwantów), najlepiej gotowane lub duszone.

Czy wklęsłe brodawki utrudniają karmienie?

„Jestem w 9. miesiącu ciąży. Mam wklęsłe brodawki i boję się. że nie będę mogła karmić dziecka. Czy są sposoby, by przygotować piersi do karmienia?”

Wklęsłe lub płaskie brodawki sutkowe wcale nie muszą wykluczać karmienia piersią! Jednak aby na samym początku karmienia nie powstały trudności, warto już od 28. tygodnia ciąży się przygotować:

  • nosząc odpowiednie wkładki, formujące kształt piersi. Można je kupić w aptece za ok. 30 zł. Są tak zaprojektowane, aby uciskać otoczkę brodawki i jednocześnie wypychać ją do przodu. Wkładki początkowo nosi się 1-2 godziny dziennie, a potem do 8 godzin;
  • wykonując tzw. ćwiczenia Hoffmana. Polegają na delikatnym rozciąganiu podstawy brodawki w dwóch przeciwległych kierunkach (robimy to dwoma palcami). Ćwiczenie powtarza się 2-3 razy dziennie po 10 ruchów w górę, w dół i na boki. Uwaga! Nie wolno ich stosować, gdy ciąża jest zagrożona, ponieważ powodują zwiększanie produkcji oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za wywołanie porodu.
  • uwierz, że ci się uda. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne!

 

Ból brzucha dzieci

Bóle brzucha to częsta dolegliwość noworodków, ale i starszych dzieci. Co jest ich przyczyną?
Układ pokarmowy dziecka dojrzewa przez wiele miesięcy. Dopiero po upływie dwóch lat potrafi dość sprawnie trawić pokarmy. Do tego czasu jest bardzo wrażliwy, stąd maluchy częściej mają bóle brzuszka.

Ważną rolę w funkcjonowaniu układu trawiennego odgrywa jego flora bakteryjna.
Przewód pokarmowy rodzącego się dziecka jest jałowy. Ale już w czasie porodu bakterie docierają do organizmu malca – zarówno od matki, jak i ze środowiska, w którym przychodzi na świat – i zaczynają go zasiedlać (kolonizować). Po kilku latach w układzie pokarmowym dziecka będzie już znajdowało się ok. 1000 różnych mikroorganizmów.

Głównie bakterii korzystnych dla zdrowia, które potrafią zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze oraz stymulują organizm malca do wytwarzania przeciwciał.
Ból brzucha oraz biegunka mogą pojawić się podczas antybiotykowej terapii. Leki te niszczą niektóre pożyteczne bakterie w jelitach. Aby wspomóc układ odpornościowy i pokarmowy niemowlęcia, podawaj mu np. Lakcid, Lacidofil, Trillac,  a starszemu dziecku kefiry i jogurty (jeśli nie jest alergikiem)