„Dziecku nie może zabraknąć żadnych witamin czy mikroelementów, wiem o tym, moja mama każe mi ciągle jeść, ale ja z żalem patrzę na sukienki w szafie, które trzeba będzie po urodzeniu dziecka wyrzucić. Czy uda mi się utrzymać dobrą figurę, wrócić do dawnej wagi?”
Znaczne przybranie na wadze w czasie ciąży wcale nie jest regułą. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach i zapomnieć o jednej radzie, którą często można usłyszeć od mamy, cioci lub babci. Jeść zdrowo, ale z umiarem. Często znaczne przytycie w ciąży wiąże się z dość powszechnie panującym przekonaniem, że ciężarna kobieta powinna jeść tak dużo, jak ma tylko ochotę. A to niezupełnie jest zgodne z tym, co dietetycy i lekarze proponują pacjentkom będącym w odmiennym stanie.
Otóż jeść zdrowo wcale nie znaczy w nieograniczonej ilości. A źródłem dodatkowej energii nie powinny być słodycze, ale produkty mleczne, mięsa, owoce, warzywa czy produkty zbożowe. Oczywiście zawsze trzeba zachować umiar pomiędzy dbaniem o zgrabną sylwetkę a dobrem dziecka, które potrzebuje do swojego rozwoju wielu związków odżywczych, witamin czy mikroelementów.
Unikajmy pustych kalorii
By lepiej kontrolować to, co jemy, i lepiej zapanować nad dość silnym w czasie ciąży uczuciem głodu, warto podzielić swe posiłki na kilką mniejszych porcji i zamiast jeść obficie dwa, trzy razy dziennie, siadać do stołu częściej. Oczywiście unikamy tzw. pustych kalorii – chipsów, cukierków, ciasteczek i ciast, zjadanych jako przekąski pomiędzy posiłkami. W tym okresie życia w diecie nie może zabraknąć witamin, zwłaszcza kwasu foliowego (bogate w niego są zielonolistne warzywa, także marchew, drożdże, wątróbka, żółtka jaj, melony, morele, awokado czy fasola). Często bywa też konieczne przyjmowanie preparatów witaminowych przepisanych przez opiekującego się ciężarną kobietą lekarza.
Drugim trudnym dla utrzymania figury momentem jest okres połogu oraz pierwsze miesiące po porodzie, kiedy to mama większą część swojego czasu poświęca rozwijającemu się dziecku. Spora część młodych matek je dużo więcej po ciąży niż w jej trakcie. Wiąże się to ze stresem związanym z pielęgnacją dziecka, koniecznością stałego siedzenia w domu, brakiem czasu na zadbanie o siebie. Pułapką są też nocne przekąski w czasie, gdy trzeba wstać nakarmić lub utulić dziecko.
Kalorie w czasie ciąży
Podczas ciąży trzeba liczyć kalorie. Kobieta w ciąży nie musi jeść za siebie i noszone w łonie dziecko. Potrzebuje jedynie od 300 do 400 dodatkowych kilo-kalorii dziennie, które powinny być częścią składową normalnych, zdrowych posiłków, a nie zjadanymi w „międzyczasie” tuczącymi przekąskami.
Prawidłowo następujący przyrost masy ciała u kobiety spodziewającej się potomka rozpoczyna się od 20. tygodnia ciąży i może osiągnąć do 20 procent wagi ciała z okresu przed ciążą, co zwykle wynosi około 10 – 12 kg. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost wagi nie powinien przekraczać400 gramów tygodniowo.
Natomiast karmienie piersią jest czynnością, która „kosztuje” organizm kobiety około 500 kalorii.
Gimnastyka tylko pod okiem lekarza
Zarówno w czasie ciąży, jak i połogu pomóc utrzymaniu szczupłej sylwetki mogą odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jednak tutaj trzeba pamiętać, że kobiety ciężarne, jak i młode mamy nie mogą wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń i wszelkie formy fizycznej aktywności muszą być uzgodnione z lekarzem.