Migrena – ograniczamy nadmiar węglowodanów, a szczególnie cukrów rafinowanych i wyrobów cukierniczych, podajemy produkty bogate w błonnik i pektyny w celu szybkiego usuwania zalegających, produktów rozpadu białka z jelit. Ograniczamy produkty bogate w jod (np. sól jodowaną, czasami szpinak). Przy alergicznym pochodzeniu migreny staramy się określić alergen.
Padaczka – w chorobie tej zauważono ujemny wpływ przekarmienia, używania ostrych przypraw, alkoholu. Dobre wyniki uzyskiwano wprowadzając okresowe głodzenie. Założono, że głodówka nagromadza w ustroju ciała ketonowe, którym przypisuje się pomyślne wyniki leczenia. Dlatego też dietę obfitująca w tłuszcze, a ubogą w węglowodany, jako ketogenną, uznano za najlepsza w tej chorobie. O ile lekarz nie zaleci specjalnej diety, to chory winien otrzymywać dietę zbilansowaną w sposób następujący: około 35 kcal na 1 kg ciężaru ciała u dorosłych i 55 kcal u dzieci; dzieci około 1 g białka na 1 kg ciężaru ciała, dorośli ok. 0,6 g. Gdy chory jest leczony solami bromu, ograniczamy sól kuchenną, w innych przypadkach nie ma potrzeby ograniczenia NaCl. U kobiet, u których ataki występują w okresie przed menstruacja, ograniczamy ilość płynów do około 800 ml dziennie, co łącznie z leczeniem farmakologicznym wpływa korzystnie na częstość i ciężkość napadów.
„Dotychczas nikomu ze znajomych nie mówiłam, że mam padaczkę, ponieważ choroba ma łagodny przebieg i ataki nie występują zbyt często. Niedawno jednak zaczęłam spotykać się z pewnym chłopakiem i bardzo mi na nim zależy. Nie chciałabym niczego przed nim zatajać, ale wstydzę się swojej choroby i obawiam, że przestanę być dla niego atrakcyjna, a nasza znajomość się rozpadnie. Zupełnie nie wiem, jak powinnam postąpić.”
To całkiem naturalne, że nie chce Pani mówić o sobie wszystkiego każdej spotkanej osobie. W miarę jednak, jak zacieśniać będzie się więź pomiędzy Panią a Pani nową sympatią, na pewno wytworzy się atmosfera sprzyjająca głębszym zwierzeniom. Warto wówczas obdarzyć się zaufaniem. Choroba w niczym przecież nie umniejsza Pani atrakcyjności jako kobiety i dla kochającego mężczyzny zaakceptowanie jej nie będzie stanowić żadnego problemu. Jeśli połączy Was prawdziwe wzajemne uczucie, nie ma powodu do obaw, że nie przetrwa ono tej próby.
Postępujący zanik mięśni — podajemy pokarmy bogate w witaminę E oraz w kwas glutaminowy. W chorobie Heinnego-Mediny w ostrym okresie, odżywiamy chorego podobnie jak w innych chorobach gorączkowych, co zostało opisane wcześniej. Trzeba pamiętać, że okres zdrowienia jest długi, a zniszczenie tkanek przeważnie znaczne, a więc i dieta wysokobiałkowa i wysokokaloryczna musi być podawana dostatecznie długo.
Podstawowa dieta wegetariańska po ostrym okresie choroby Heinego-Mediny jest najodpowiedniejsza dla rekonwalescentów. Czasami należy unikać produktów zawierających dużo skrobi, bądź wyraźnie ograniczyć ich podaż.
Guzy mózgu -stosujemy dietę ze znacznym ograniczeniem soli kuchennej, podajemy pokarmy moczopędne. Wyłączamy z diety zupy, pokarmy słone, marynaty, ostre przyprawy. W tym schorzeniu występuje często uporczywy brak łaknienia.
Na koniec warto zaznaczyć, że większość zatruć pokarmowych uszkadza układ nerwowy w stopniu ciężkim np. jad kiełbasiany, grzyby itp.