Odżywianie w stanach alergicznych.
Alergie powstają z tak różnych przyczyn, że trudno nawet o ich klasyfikację. Jedną z form alergii może być tzw. alergia pokarmowa, objawiająca się najczęściej w postaci zaburzeń jelitowo-żołądkowych.
Do powstawania tej alergii przyczynia się monotonność odżywiania, masowe spożywanie potraw konserwowanych, barwionych, z dodatkiem związków hamujących rozwój bakterii np. benzoesan sodowy.
Najważniejsze, by w diecie alergików nie znalazły się pokarmy, na które istnieje uczulenie. Często dość trudno jest taki alergen pokarmowy ustalić. Pomocny może być następujący tryb postępowania: układamy tzw. dietę wstępna z pokarmów, które prawie nigdy nie są alergenami (tzw. hipoalergiczne) takich jak ryż, marchew, jabłka, brzoskwinie, gruszki, owoce gotowane, cukier, woda,herbata, masło. Stopniowo do diety próbnej włączamy, sałatę, szparagi, śliwki, groszek zielony, ziemniaki, pomidory, oliwę, mąkę pszenną, jaja, sery, mleko, cytryny. Należy pamiętać, by dieta eliminująca była wystarczająca pod względem ilościowym, kalorycznym i jakościowym. Szczególnie ważne jest by zawierała odpowiednią ilość wapnia i żelaza.
Obserwacje z tak układanych diet eliminacyjnych przekazujemy lekarzowi, co stanowi przeważnie wielką pomoc w leczeniu alergii pokarmowej. Trzeba podkreślić, że zaburzenia przewodu pokarmowego na tle alergicznym należą do chorób najczęściej wadliwie rozpoznawanych.