Potrawy z jarzyn gotowanych dzielimy w zależności od podprawy na kilka grup:
Jarzyny z wody. Podawane z masłem bez podprawy (np. kalafior, fasolka szparagowa, ziemniaki). Są to najprostsze i najłatwiejsze potrawy z warzyw. O ile wywar z tych warzyw jest zużytkowany do zupy lub sosu, ta technika przyrządzania warzyw jest godna polecenia.
Jarzyny oprószane. Po ugotowaniu oprószone mąką, rozprowadzone wywarem z danej jarzyny, z dodatkiem masła surowego bezpośrednio przed podaniem (np. marchew, kalarepa). Jest to jedna z podpraw najlżej strawnych, dlatego należy ją stosować w żywieniu chorych i dzieci.
Jarzyny podprawiane śmietaną. Po ugotowaniu podprawione śmietaną i mąką, taką samą techniką, jaka jest stosowana przy podprawianiu zup (np. fasolka zielona, buraczki). Technika ta jest racjonalna, gdyż przynosi pewną ilość witaminy A i tłuszczu lekko strawnego, nie wymaga też wiele pracy i umiejętności.
Jarzyny podprawiane zasmażką. Po ugotowaniu podprawione zasmażką z masła lub innego tłuszczu, mąki i wywaru z danej jarzyny (np. kapusta kiszona, buraki z jabłkami); jest to najmniej racjonalny sposób podprawiania jarzyn, zwłaszcza jeśli jest stosowana zasmażka mocno rumieniona i rumieniona cebula, gdyż przy rumienieniu mąki z tłuszczem i cebuli z tłuszczem powstają trudno strawne substancje. Poza tym w tego rodzaju zasmażce brak jest witamin.