Uszkodzony lub nieprawidłowo obcinany paznokieć może po bokach płytki wrastać w skórę palca. Może to być powodem bólu, a także infekcji nieustępujących aż do usunięcia płytki. Jeżeli masz problem z wrastającym paznokciem, najpierw zmiękcz skórę wodą lub tonikiem, a następnie unieś delikatnie kawałek wrastającej płytki, odchyl ją i usuń wrastającą część. Aby zapobiec temu na przyszłość, zawsze obcinaj paznokcie prosto, nie zaokrąglając ich.
Wrastający paznokieć – kiedy płytka paznokcia, zamiast rosnąć nad macierzą, wrasta w skórę palca – dotyczy przede wszystkim paznokci stóp, głównie palucha. Dolegliwość może dotyczyć każdego, kto skaleczył się lub w niewłaściwy sposób obcina paznokcie, ale bardziej podatne są osoby z grubymi i mocnymi paznokciami. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnację stóp, ponieważ nawet najdrobniejsze zaniedbanie może mieć poważniejsze komplikacje zdrowotne.
Powodem wrastającego paznokcia jest najczęściej zbyt krótkie obcinanie płytki, zaokrąglanie bocznych części paznokcia, a także noszenie niewłaściwych butów, a nawet obciskających skarpet, które zanadto ściskają stopę. Przyczyną dolegliwości może być także uraz paznokcia podczas niewłaściwie robionego pedikiuru.
Większości przypadków wrastających paznokci można zapobiec, zwracając większą uwagę na wykonywany pedikiur, a także nosząc wygodne buty i skarpety nieobciskające za bardzo stopy. Zwróć się po poradę do specjalisty, jeżeli wykonane przez ciebie czynności nie zmniejszają objawów dolegliwości lub jeżeli doszło do wtórnej infekcji.
Jeżeli zwrócisz się do lekarza z powodu infekcji w okolicy wrastającego paznokcia, lekarz najprawdopodobniej zapisze ci antybiotyk, np. erytromycynę, a także maść z hydrokortyzonem lub w poważniejszych przypadkach zastrzyki z kortykosteroidów w zainfekowane miejsce. Czasami lekarz decyduje o usunięciu kawałka wrastającej płytki. Niekiedy, w przypadkach nawracających, konieczne jest całkowite usunięcie paznokcia.