Wrzody żołądka

OBJAWY
♦    Uczucie pieczenia w nadbrzuszu, szczególnie między posiłkami, wczesnym rankiem lub po wypiciu soku pomarańczowego, kawy, alkoholu, po zażyciu aspiryny; zwykle ulgę przynoszą leki przeciw nadkwasocie.
♦    Ciemne stolce z domieszką krwi.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Masz rozpoznany wrzód żołądka i od jakiegoś czasu czujesz się źle, masz objawy niedokrwistości, ogólnego zmęczenia, bladą skórę. Prawdopodobnie doszło do krwawienia z wrzodu.
♦    Masz wrzód żołądka i nagle odczuwasz silne bóle w lędźwiach. Prawdopodobnie nastąpiła perforacja wrzodu przez ścianę żołądka.

Zgłoś się natychmiast do lekarza.
♦    Masz rozpoznany wrzód żołądka i zaczynasz wymiotować krwią lub fusowatą wydzieliną, masz stolce z domieszką krwi lub stolec przypominający galaretkę z jeżyn. Są to objawy krwotoku wewnętrznego; natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
♦    Masz wrzód żołądka i zaczynasz mieć dreszcze, odczuwasz zimno i niepokój. Mogą to być objawy wstrząsu, najczęściej spowodowane utratą krwi w czasie krwawienia; natychmiast wezwij lekarza.

Objawy kliniczne wrzodów żołądka i dwunastnicy są bardzo podobne, dlatego należy przeprowadzić dodatkowe badania w celu ich umiejscowienia.
Najczęściej wykonuje się badanie radiologiczne z papką barytową, które pozwala na uwidocznienie wrzodu i określenie jego rozległości. Przed tym badaniem pacjent wypija środek cieniujący zawierający baryt i wykonuje się serię zdjęć ujawniających przemieszczanie się papki. Na 2-3 dni przed badaniem należy jeść niewiele lekkostrawnych posiłków.

Jeżeli nie dojdzie do poprawy po leczeniu lub jeżeli objawy ulegają nasileniu, lekarz skieruje cię na gastroskopię lub podobne badanie endoskopowe. W czasie tego badania połkniesz cienką sondę zaopatrzoną w światełko, lekarz będzie mógł obejrzeć przełyk, dwunastnicę i żołądek od środka. Umożliwia to znalezienie źródła krwawienia oraz pobranie materiału do badania bakteriologicznego i mikroskopowego, umożliwiającego ewentualne znalezienie komórek nowotworowych.