Wszawica

OBJAWY
♦    Wesz głowowa: silny świąd skóry głowy, zwłaszcza za uszami i na karku.
♦    Wesz skóry: ślady po wydrapaniach na skórze, bąble, pokrzywka, egzema i czerwone grudki na ramionach oraz tułowiu.
♦    Wesz łonowa: stałe uczucie świądu wzgórka łonowego, czasem zaczerwienienie.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Chcesz pozbyć się wszawicy lub drapanie spowodowało wtórną infekcję na skórze.

W przeciwieństwie do obiegowej opinii, powodem wszawicy wcale nie są zaniedbania higieniczne. Paradoksalnie wesz bardziej lubi osadzać się na włosach czystych niż na brudnych. Problem wszawicy istnieje wszędzie na świecie, narasta zwłaszcza tam, gdzie ludzie żyją ze sobą w bliskich kontaktach, np. w szkołach.

Leczenie wszawicy polega na bardzo dokładnym usunięciu wszystkich wszy oraz gnid. Stanowi to na ogół dość duży problem, ponieważ dorosłe wszy łatwo mogą schronić się w pościeli lub ubraniach, natomiast jaja są trudne do zabicia.

Najczęściej stosowanym sposobem na pozbycie się wszy z włosów głowy jest zabicie wszy dorosłych poprzez zastosowanie szamponu przeciwko pasożytom i usunięcie jaj (sczesywanie) specjalnym, bardzo gęstym grzebieniem. W Polsce wszawicę leczy się heksachlorocykloheksanem. Aby efekty były dobre, należy dokładnie przestrzegać załączonego w ulotce sposobu użycia. Zawsze powinni być leczeni wszyscy członkowie rodziny. Aby uniknąć roznoszenia się wszawicy, zainfekowane dzieci powinny pozostawać w domu, aż do wyleczenia. Wszystkie ubrania i pościel należy wyprać w gorącej wodzie, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem. Można także „wysterylizować” pościel i inne części garderoby, zamykając je szczelnie w plastikowej torbie na 14 dni; gnidy wylęgną się po około 7 dniach i zginą z głodu. Grzebienie, szczotki i spinki powinny być zdezynfekowane poprzez wymoczenie ich przez 10 minut w gorącej wodzie z mydłem.

Ci, którzy woleliby uniknąć używania szamponów leczniczych, mogą zastosować specjalną technikę „grzebieniową”. Należy umyć włosy zwykłym szamponem i odżywką, a następnie jeszcze mokre wyczesać gęstym grzebieniem. Powinno się wyczesywać kolejno pasmo włosów po paśmie. Wszy ugrzęzną w zębach grzebienia lub powypadają. Włosy trzeba przeczesać co najmniej 30 razy. Czynność należy powtarzać co 3 dni. Młode wszy nie znoszą jaj przez tydzień, problem powinien więc zniknąć po dwutygodniowym czesaniu się.