Zasada równowagi składników jest najważniejsza, gdyż od jej zachowania zależy czy posiłki będą pełnowartościowe, a co za tym idzie, czy będą zaspokajały wszystkie potrzeby organizmu. Należy pamiętać, że w pożywieniu wszystkie składniki są jednakowo ważne, bez względu na to,, czy występują w pokarmach w dużej, czy też w małej ilości. Żadnego ze składników nie może zabraknąć w codziennym pożywieniu, gdyż brak nawet jednego ze składników przez dłuższy okres czasu, spowodować może groźne następstwa dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.
Przez równomierne uwzględnianie wszystkich podstawowych produktów spożywczych, uzyskuje się także równowagę kwasowo-zasadową pożywienia. Ponieważ odczyn krwi i tkanek ustroju jest lekko zasadowy, pożywienie powinno być tak dobrane, aby odczyn ten zachować, w przeciwnym bowiem razie uległyby zahamowaniu wszystkie procesy życiowe, kierowane i regulowane przez enzymy działające tylko w odpowiednim dla nich odczynie. Zahamowanie procesów życiowych jest równoznaczne ze śmiercią.
Składniki mineralne występujące w produktach dzielimy na zasadotwórcze i kwasotwórcze. Pożywienie powinno zapewniać przewagę składników zasadotwórczych. Mleko, sery, owoce, warzywa (nie wyłączając ziemniaków) zawierają w dużych ilościach takie składniki mineralne, jak sód, potas, magnez, wapń, żelazo — są więc zasadotwórcze. Produkty mączne, mięso, jaja są kwasotwórcze ze względu na zawartość fosforu, siarki i chloru. Z tego też względu stosowanie warzyw, owoców, ziemniaków, mleka i sera w codziennych jadłospisach jest konieczne. Należy pamiętać, że nawet silnie kwaśne owoce są zasadotwórcze, gdyż zależy to od procesów zachodzących w tkankach organizmu, a nie w przewodzie pokarmowym.