„U 5-miesięcznego dziecka mojej koleżanki lekarz stwierdził ostre zapalenie oskrzelików. Na czym polega ta choroba i jak się ją leczy?”
Ostre zapalenie oskrzelików to dość ciężka choroba dróg oddechowych, która pojawia się u dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Wywołuje ją wirus – można się nim zarazić od osób z infekcją dróg oddechowych. Chory maluch ma duszności, problemy z oddychaniem (oddech staje się krótki, przyspieszony), co może spowodować niedotlenienie.
Duszności towarzyszą zwykle gorączka i kaszel. Objawy te wywołane są niedrożnością oskrzelików, które są zaczopowane wydzieliną i obrzęknięte. Malec staje się niespokojny, a mamie trudno go nakarmić, więc trzeba uważać, by nie doszło do odwodnienia.
Lekarz wykrywa chorobę podczas badania z osłuchiwaniem płuc. Przepisuje leki ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny, wpływające na rozkurczenie i zmniejszenie obrzęku dróg oddechowych. Ponieważ przyczyną choroby jest wirus, więc antybiotyki na niego nie działają. Lekarze jednak zazwyczaj je zalecają, aby zapobiec powikłaniom w postaci wtórnej infekcji bakteryjnej. Najciężej choroba przebiega w pierwszych dniach od zakażenia. Gdy stan dziecka gwałtownie się pogarsza, może u niego dojść nawet do bezdechu. Maluch musi wtedy leżeć w szpitalu, czasem nawet na oddziale intensywnej terapii. W szpitalu, oprócz leków, podaje się dziecku tlen i wyrównuje niedobory płynów.
„Nasza córeczka bardzo dużo pije i w związku z tym sporo siusia. Czy to może być objaw choroby?”
Nadmierne pragnienie, czyli tzw. polidypsja może mieć różne przyczyny, nie zawsze jednak oznacza chorobę. Czasami dziecko dużo pije, ponieważ w mieszkaniu jest zbyt ciepło. Dotyczy to zwłaszcza ruchliwych dzieci – maluchy aktywne fizycznie obficie się pocą i muszą uzupełnić płyny. Dziecko może także więcej pić, gdy ma gorączkę.
Przyczyną wzmożonego pragnienia bywa też cukrzyca. Jeśli mama zauważy, że maluch pije bardzo dużo, sporo siusia i schudł, mimo że więcej jada, powinna sprawdzić, czy dziecko nie ma cukrzycy. Najprościej wykonać badanie ogólne moczu. Jeśli w moczu zostanie wykryty cukier, oznacza to, że jest go za dużo we krwi.
Badanie krwi na poziom cukru w tej sytuacji jest dodatkowym potwierdzeniem diagnozy. Cukrzyca wynika z niedoboru insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Oprócz wymienionych objawów, u chorego dziecka mogą wystąpić: nadmierna senność, osłabienie, skłonność do ropnych infekcji skóry i śluzówek. Leczenie cukrzycy młodzieńczej polega przede wszystkim na podawaniu insuliny w formie zastrzyku.
Mały pacjent musi mieć zaplanowaną odpowiednią dietę. Konieczne jest także regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi przy użyciu osobistego glukometru. Gdy pojawią się jakieś objawy, które mogą o niej świadczyć, nie można ich zlekceważyć. Cukrzyca bowiem to wieloletnia, przewlekła choroba, która z czasem może doprowadzić do powikłań, np. osłabienia wzroku lub zmian w naczyniach krwionośnych.